Lasersko zdravljenje žilnih sprememb na koži je neinvazivna in izredno učinkovita metoda za odpravljanje nekaterih žilnih sprememb na koži, kot so ražirjene žilice na obrazu, na nogah, odstranjevanje senilinih hemangiomov, ognjenih znamenj.
Laserski žarek določene valovne dolžine se selektivno absorbira v žilnih strukturah in pri tem toplotno poškoduje oz. uniči tudi žilno steno. Kasneje se tako poškodovana žilica razgradi in absorbira, izgine. Selektivnost metode omogoča, da okoli ležeče tkivo ostaja nepoškodovano.
Pred posegom najprej opravite pregled pri dermatologu oz. pri žilnem kirugu v kolikor gre za posege na nogah, saj le na ta način lahko postavimo pravilno diagnozo in ocenimo ali je poseg za vas primeren ter vam podamo ustrezne informacije o posegu.
Uspešnost zdravljenja žilnih sprememb z laserjem je odvisna od števila, velikosti in globine razširjenih žilic. Večina pacientov potrebuje za odpravljanje telangiektazij na obrazu vsaj dva do tri posege, ki se opravijo z 4-6 tedenskim premorom.
Videz zdravljenega predela takoj po posegu je odvisen od velikosti obdelanega področja in od individualne občutljivosti kože. Stranski učinki takšnega zdravljenja so minimalni. Mednje spadajo rdečina, blaga oteklina, manjše krastice ali občutljivost. Vsi v nekaj dneh po posegu izzvenijo, vrnete se lahko k vsakodnevnim aktivnostim.
Pred posegom se je potrebno vsaj 2 meseca izogibati sončnim žarkom. Prav tako se je sončnim žarkom potrebno izogibati med posegi kot tudi 4 tedne po zadnjem posegu in ob morebitni izpostavljenosti soncu uporabljati kreme z visokim zaščitnim faktorjem (SPF +50).
Pigmentacijske motnje kože, kot so starostne pege, melazma, sončne pege in post-vnetne hiperpigmentacije, so pogoste težave, ki lahko vplivajo na videz in samozavest posameznika.
Na naši dermatološki kliniki DermaLab ponujamo napredno lasersko tehnologijo za učinkovito odstranjevanje pigmentacij in povrnitev enotnega ter sijočega tena kože.
Lasersko odstranjevanje pigmentacij temelji na uporabi visokoenergijskih svetlobnih impulzov, ki ciljajo na melaninske pigmente v koži. Laser oddaja svetlobo določene valovne dolžine, ki jo absorbirajo melanociti, medtem ko okolno tkivo ostane nepoškodovano.
Absorbirana svetloba povzroči razpad pigmenta, ki se nato postopoma odstrani s postopnim luščenjem odmrle kože.
Pred vsakim laserskim posegom odstranjevanja pigmentacij je potrebno opraviti temeljit pregled in oceno vaših pigmentacijskih sprememb ter določi ustrezno vrsto laserja in nastavitev za optimalne rezultate v kolikor so lezije primerne za lasersko odstranjevanje.
Pred postopkom je pomembno, da je koža očiščena in brez kakršnihkoli izdelkov. Po potrebi se lahko uporabi lokalni anestetik za povečanje udobja med tretmajem. Koža ne sme biti posončena, zato te postopke večinoma izvajamo v jesensko zimskem času.
Po posegu lahko pride do rahle rdečice ali otekline, ki običajno izzveni v nekaj dneh. Na mestu odstranjenih pigmentacij se pojavi temnejša zabarvanost, ki se v naslednjih dneh odlušči. Svetujemo uporabo nežnih negovalnih izdelkov in zaščito kože pred soncem.
Lasersko odstranjevanje pigmentacij je primerno za večino ljudi, ki želijo izboljšati videz svoje kože. Posebno koristno je za tiste z naslednjimi težavami:
Pri zdravljenju melazme se poslužujemo kombiniranega zdravljenja, saj se je le-to po številnih študijah izkazalo za najbolj učinkovito.
Ločimo več vrst laserskega pomlajevanja kože.
KLASIČNA ABLATIVNA metoda laserskega pomlajevanja (CO2 laser, Er:YAG laser), ki poškoduje kožno povrhnjico in del usnjice (epidermis in dermis).
Celjenje tako nastalih ran je zlasti pri posegu s CO2 laserjem počasno, traja do 10 dni; temu sledi več tednov trajajoča rdečina predelov, kjer je bil poseg opravljen. Povrhnja poškodba kože se nato celi z robov rane, zaceljena koža ja vidno bolj gladka, mladostna, z manj gubicami in pigmentnimi lisami.
Učinkovitost metode je zelo dobra, možnosti stranskih učinkov pa so relativno velike.
NEKIRURŠKA – NEABLATIVNA metoda (Nd:YAG laser, infrardeči laserji, sodobne radiofrekvenčne aparature) – laserski žarki oz. elektromagnetni valovi pri radiofrekvenčni metodi potujejo skozi povrhnjico do usnjice, kjer zaradi povišane temperature povzročijo krčenje kolegenskih vlaken in obenem stimulacijo celic (fibroblastov), ki tvorijo nov kolagen in tako posredno obnovijo kolagenska vlakna v kožnih plasteh. Rezultat je viden po nekaj tednih – bolj napeta in gladka koža.
Stranskih učinkov je manj, končni učinki so manjši kot pri ablativni metodi.
SODOBNA FRAKCIONIRANA laserska metoda – pri frakcioniranem posegu, za razliko od klasičnega ablativnega posega (s katerim odstranimo povrhnje plasti kože v celoti), na nekem predelu ustvarimo veliko število mikroskopsko majhnih poškodb kože.
Strokovno jih imenujemo »microscopic treatment zones« (mikroskopske cone zdravljenja), s prostim očesom so skoraj nevidne. Tako nastale drobne mikronske ranice se celijo z roba, kjer je ostanek zdrave oz. neprizadete kože. Ker gre za majhne površine poškodovane kože, se le-te hitreje zacelijo (površina kože je s kožnimi celicami prekrita praktično že dan do dva po posegu).
Drobne ranice po posegu skoraj niso opazne; ob tem pa je pomembno, da je močno zmanjšana verjetnost za okužbo in nastanek morebitnih brazgotin po posegu. V globljih kožnih plasteh (usnjici), do koder sega poškodba, ki jo je povzročil laserski žarek, pa pride do sproščanja številnih snovi, ki pospešujejo obnavljanje kože.
Dnevi po posegu so precej manj neprijetni kot po posegih s klasičnimi ablativnimi laserji. Že tri do štiri dni po posegu se lahko ob minimalnem kozmetičnem prikrivanju vrnete k vsakodnevnim aktivnostim.
Za zagotavljanje najboljših izkušenj uporabljamo piškotke, ki služijo shranjevanju in/ali dostopu do podatkov o napravi. Neprivolitev ali preklic privolitve lahko vpliva na nekatere funkcije spletne strani.