Melanom je oblika kožnega raka, ki se razvije iz melanocitov, celic odgovornih za proizvodnjo melanina, pigmenta, ki koži daje barvo.
Kako odkrijemo melanom?
Specialist dermatolog kožo pregleda najprej s prostim očesom in nato z ročnim dermatoskopom, s katerim presvetli in poveča znamenja in jih tako pregleda. Na podlagi pregleda in ob upoštevanju dejavnikov tveganja za nastanek kožnega raka, svetuje spremljanje znamenj s pomočjo posebnega digitalnega sistema.
Pri digitalni dermatoskopiji vaša znamenja fotografiramo s posebno kamero. Fotografije znamenj sistematično shranjujemo, tako da jih ob vašem prihodnjem pregledu pri nas lahko primerjamo in takoj zaznamo morebitne spremembe.
Fotografiranje znamenj in analiza slik ob obdobnih pregledih omogočata lažje spremljanje in sta v pomoč pri odločitvi ali je odstranitev znamenja potrebna ali ne.
ABCDE pravilo je koristno orodje pri samopregledovanju sumljivih madežev:
- Asimetrija: ena polovica madeža se ne ujema z drugo.
- Border (meja): robovi so nepravilni, raztrgani ali nejasni.
- Color (barva): neenakomerna barva s številnimi odtenki.
- Diameter: večji kot 6 mm (velikost radirke na svinčniku).
- Evolving (spreminjanje): spremembe v velikosti, obliki, barvi ali simptomih (srbenje, krvavitev).
Kdo lahko dobi melanom?
Melanom se lahko pojavi pri komer koli, v kateri koli starosti in na katerem koli tipu kože, vendar je tveganje večje pri posameznikih s:
- svetlejšo poltjo, ki jih zlahka opeče,
- zgodovino sončnih opeklin, zlasti v zgodnjem otroštvu,
- velikim številom peg in znamenj na koži,
- družinsko anamnezo melanoma ali kožnega raka,
- izpostavljenostjo UV sevanju iz sonca ali solarijev.
Zdravljenje melanoma
Zdravljenje melanoma se razlikuje glede na stopnjo in lokacijo tumorja ter splošno zdravstveno stanje pacienta. Možnosti vključujejo kirurško odstranitev, imunoterapijo, ciljno terapijo, radioterapijo in kemoterapijo. Zgodnje odkrivanje poveča možnosti za uspešno zdravljenje.
Melanom je resna bolezen, ki zahteva pozornost in pravočasno ukrepanje. Redni dermatološki pregledi, samoosveščenost in zaščita pred soncem so ključni za preprečevanje in zgodnje odkrivanje melanoma. Če opazite kakršne koli spremembe na svoji koži, ne odlašajte s posvetom pri dermatologu.
Kaj lahko za preventivo pred melanomom storimo sami?
Tukaj je nekaj ključnih korakov, ki jih lahko sprejmete, da zaščitite sebe in svoje bližnje.
Izogibanje prekomernemu izpostavljanju soncu
UV sevanje je glavni vzrok za razvoj melanoma. Izogibajte se sončenju v najmočnejših urah dneva (med 10. in 16. uro), nosite zaščitna oblačila, kot so klobuki s širokim robom, dolgi rokavi in sončna očala, ter redno uporabljajte širokospektralno zaščitno kremo z visokim zaščitnim faktorjem (SPF 30 ali več), tudi v oblačnih dneh.
Redni dermatološki pregledi in samopregledovanje kože
Zgodnje odkrivanje je ključ do uspešnega zdravljenja melanoma. Priporočamo letne dermatološke preglede in samopregledovanje kože vsak mesec. Bodite pozorni na nove ali spremenjene kožne znamenje, ki sledijo ABCDE pravilu: Asimetrija, nepravilni Robovi, neenotna Barva, Premer večji od 6 mm in Sprememba (Evolucija) znamenja.
Zaščita otroške kože
Otroška koža je še posebej občutljiva na sončno sevanje. Zaščitite otroke z oblačili, klobuki in sončno kremo ter jih naučite pomena sončne zaščite od zgodnje starosti. Izogibanje sončnim opeklinam v otroštvu lahko znatno zmanjša tveganje za melanom kasneje v življenju.
Previdnost pri uporabi solarijev
Solariji močno povečajo tveganje za razvoj melanoma. Če želite zagotoviti zdravje svoje kože, se izogibajte umetnemu sončenju in izberite varne alternative za pridobivanje zagorele polti, kot so samoporjavitveni izdelki.
Preventiva melanoma zahteva zavestno odločitev za zaščito in nego vaše kože vsak dan. Z rednimi pregledi, zaščito pred soncem in zdravim življenjskim slogom lahko znatno zmanjšate svoje tveganje za to resno bolezen. V našem dermatološkem centru smo tukaj, da vam pomagamo z nasveti in podporo pri skrbi za vašo kožo.